EndomKIT - nowe badanie endometriozy
Zapraszamy do skorzystania z EndomKIT - nowego badania z krwi stosowanego w diagnostyce endometriozy. Przeprowadzanie badania zaleca się każdej kobiecie w wieku od 18 do 50 lat.
Endometrioza – co to za choroba?
Endometrioza jest chorobą uprzykrzającą codzienne funkcjonowanie, która może dotyczyć nawet 15% kobiet w wieku rozrodczym (25-45 lat). W endometriozie wyściółka macicy, czyli endometrium z różnych przyczyn pojawia się w innych miejscach ciała i podlega zmianom hormonalnym cyklu miesięcznego, co oznacza, że okresowo zmienia swoją grubość, a uciskając na sąsiadujące tkanki powoduje rozwój stanu zapalnego i ból.
Charakterystyczne objawy:
- bolesne miesiączkowanie przebiegające z promieniowaniem bólu, drętwieniem nóg,
- ból podczas stosunku,
- ból podczas owulacji,
- nasilone krwawienia,
- nieregularne występowanie krwawień miesięcznych,
- nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
W przebiegu choroby obserwuje się także dysfunkcje układu moczowego (ból przy oddawaniu moczu, krew w moczu), dysfunkcje dolnego odcinka przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, zaparcia), objawy ogólnoustrojowe, takie jak: zmęczenie, brak energii, stany depresyjne. Najtrudniejszą do zaakceptowania konsekwencją endometriozy jest niepłodność.
W ramach EndomKit wykonywane jest badanie z krwi markerów CA125 i BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor), których wzrost stężenia we krwi obserwuje się w przebiegu endometriozy. CA125 wzrasta we krwi szczególnie w trzecim i czwartym stadium zaawansowania choroby (ASRM III/IV); BDNF – szczególnie w stadium pierwszym i drugim (ASRM I/II). Wynik badania krwi w połączeniu z wywiadem uzyskanym od pacjentki podlegają komputerowej analizie, w wyniku której specjalistyczny algorytm generuje wynik w postaci endometrioza pozytywny/negatywny. Czas oczekiwania na wynik to 12 dni.
Zapisy w rejestracji Przychodni Życie i pod nr 22 775 28 33.